Kamienie, złogi migdałkowe

Dawid Matyniak        22 grudnia 2015        115 komentarzy

Kamienie migdałkowe – małe białe plamki, przez które na pewno nie można zbudować dobrych relacji międzyludzkich, szczególnie na pierwszym spotkaniu. Skąd się biorą, dlaczego tak nieprzyjemnie pachną – te odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Zapewne nie raz miałeś taką oto sytuację:

Wchodzisz do łazienki, zmęczoną po całym dniu pracy rękę wyciągasz po szczoteczkę do zębów.Myjesz i myjesz, aż czujesz się świeżo i czysto.  Oceniasz efekt swojej pracy w lustrze , piękne białe zęby. A tu nagle Twoim oczom ukazują się małe białe plamki ma migdałkach. Dotykasz palcem, zaczynasz skrobać. Wysuwa się jedna grudka, po nim kolejna i kolejna. Pojawia się krew, odruch wymiotny. Dajesz za wygraną. Jest późno, czas spać – KAMIENIE MIGDŁKOWE wygrały!

Oto one!

 złogi-spływanie

 

złog

 

Kamienie migdałkowe zwane także detrytem , debrisem to biało szarawe grudki, w odróżnieniu od treści ropnej, lejącej i ciągnącej się w anginie. Gromadzą się tam, gdzie znajdą miejsce – w małych zagłębieniach zwanych kryptami migdałkowymi.

Zdrowy migdałek , który nie ma kamieni można porównać do kapusty a migdałek z kamieniami do brokuła. Ten drugi nie jest gładki, ma mnóstwo krypt, w których  bardzo łatwo gromadzą się złuszczone komórki jamy ustnej oraz  resztki pokarmowe. Zawartość krypt omywana jest  enzymami ślinowymi i otaczana  bakteriami, przez co ulega gniciu i po prostu śmierdzi !

Z uwagi na to że migdałki są tkanką bardzo elastyczną nie czujemy  obecności złogów. Nawet nieprzyjemny zapach może nie być przez nas odczuwalny, ale przez innych już TAK.  Z powodu tych kamieni bardzo rzadko dochodzi do miejscowego  stanu zapalnego migdałków.

Co więc zrobić można z tym problemem ?

ANTYBIOTYK – NIE !   Zapewne wielu z Was tak pomyślało, sądząc że to angina. W tym przypadku  nie jest to infekcja bakteryjna , którą leczymy antybiotykiem.

*****

USUNIĘCIE migdałka/-ów – to też sposób, ale najbardziej radykalny. Choć skuteczny, to brak migdałków także niesie za sobą konsekwencje, ale o tym innym razem.

*****

PŁUKANIE jamy ustnej środkiem odkażajacym oraz usuwanie grudek  ręcznie za pomocą szpatułki.  Jest to metoda ale żmudna i monotonna. Wymaga powtarzania tak długo jak nie chcemy ich mieć.

*****

WAPORYZACJA-(ablacja, kryptoliza) ma na celu zamknięcie krypty. Zabieg wykonywany jest z reguły  w znieczuleniu miejscowym, po oczyszczeniu krypty. Można to wykonać za pomocą ciekłego azotu- krioablacja,  prądu o częstotliwości radiowej lub lasera. Choć zabieg niemal bezbolesny, to po zabiegu odczuwalny jest dyskomfort, z uwagi na odczynowe powiększenie się migdałków.

*****

Wyborów jest kilka, decyzja należy do Ciebie i Twojego laryngologa. Masz wątpliwości, nie bój się –  pytaj. W końcu to Twoje zdrowie!

Czy z tych kamieni można budować? Niestety nie! Można za to niszczyć pierwsze wrażenie, ale tego chyba nie chcesz, prawda?

 

Jeżeli chcesz skorzystać z mojej pomocy, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 675 885e-mail: dmatyniak@gmail.com

{ 115 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marlena Listopad 17, 2016 o 08:34

Panie doktorze, czy chore zatoki mogą być przyczyną kamieni migdałowych? Choruje na zatoki od dawna, przez krzywą przegrodę nosową i zastanawiam się czy to wszystko nie jest ze sobą powiązane.
Druga sprawa, czy kamieniami migdałowymi można kogoś zarazić ?

Bardzo proszę o odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Listopad 20, 2016 o 22:24

Witaj!

Kamienie migdałkowe powstają wówczas jeśli mają miejsce gdzie się odłożyć. Jeśli migdałki mają bardzo małe krypty , kamienie nie powstaną.
Skrzywiona przegroda nosa , utrudnia wentylację zatok i ich wyleczenie, warto pomyśle o jej korekcie. To niezbyt skomplikowany zabieg a efekty są bardzo zadowalające. Kamienie i zatoki nie mają wspólnych interakcji.

Odpowiedz

Ewelina Styczeń 27, 2018 o 23:44

Witam mam problem gdyz odpadł mi taki większy kamień przed chwila i jest dziura w gardle czy musze rano jechać do lekarza?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 31, 2018 o 23:32

Krypta oczyściła się. Nie trzeba nic z tym robić. Jeśli krypta jest otwarta niedługo zgromadzą się na nowo złogi.

Odpowiedz

Iza Listopad 21, 2016 o 18:50

Witam serdecznie mam problem otóż mam takie kamienie migdałkowe które pojawiają sie od czasu kiedy zachorowałam na anginę było to 20 lat temu i teraz regularnie pojawiają sie takie grudki na migdałach, a ponieważ szukam przyczyny poronień (3) mój ginekolog zapytał mnie czy nie mam problemów z migdalakami, a konkretnie kazał mi sie zbadać czy jest obecność ognisk siejących w mgdałkach ! Jak najszybciej zrobic takie badanie czy to laboratoryjnie czy w inny sposób? Czy te kamienie migdałkowe mogą być takimi ogniskami? Proszę o pomoc i odpowiedz! Dziękuje !

Odpowiedz

Dawid Matyniak Listopad 23, 2016 o 08:58

Witam serdecznie !

Złogi zazwyczaj nie powodują stanu zapalnego a jedynie fetor ex ore – po prostu śmierdzi z jamy ustnej.
Stało się tak, bo w trakcie anginy migdałki znacząco się powiększają a wraz z nimi ktypy. W nich gromadzą się komórki złuszczone jamy ustnej oraz resztki pokarmowe.

Teraz nadal są anginy ?

Odpowiedz

Iza Listopad 23, 2016 o 16:32

Nie angina była tylko raz i już sie nie powtarzają . Mój ginekolog zasugerował usunięcie migdałów, tylko ja nie wiem czy to jest dobry pomysł!

Odpowiedz

Dawid Matyniak Listopad 23, 2016 o 21:49

Pani Izo ! Czy robiła Pani badanie ASO ? Z krwi ? Jeśli nie to warto zrobić.

Jedna angina , niepowiększone migdałki nie są wskazaniem do ich usunięcia.

Odpowiedz

Iza Listopad 24, 2016 o 17:09

Nie badania nie robiłam, zrobię jak najszybciej jak sie da ! Dziekuje bardzo za pomoc!

Dawid Matyniak Listopad 23, 2016 o 21:46

Pani Izo ! Czy robiła Pani badanie ASO ? Z krwi ? Jeśli nie to warto zrobić.

Jedna angina , niepowiększone migdałki nie są wskazaniem do ich usunięcia.

Odpowiedz

Jan Grudzień 29, 2016 o 22:46

Witam mam właśnie takie kamienie na migdałach i chciałbym zapytać czy takie zamknięcie tych krypt jest skuteczne, jaki jest koszt takieg zabiegu prywatnie i jak długo trwa?czy można zrobić to w dowolnym gabinecie od ręki na pierwszej wizycie? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 2, 2017 o 20:37

Witaj !

Zazwyczaj potrzebne jest wykonanie kilku zabiegów. Koszta są różne w zależności jako kto je podaje. Jedni podają koszt 1 zabieg , ok 400-500 zł inni całościowo 1200-1800. Wszystko zależy od wielkości krypt i migdałków.

Odpowiedz

Krzysztof Sierpień 26, 2017 o 16:26

Panie Dawidzie jestem po laserowym zamnknieciu krypt(w prywatnej klinice), po dwóch zabiegach. Doktor stwierdził na trzeciej wizycie, że nie da się ich zamknąć a problem i tak będzie wracał. Kamienie się pojawiły już po kilku dniach po drugim zabiegu. Zaproponowała tonsiloktomie, która jak wiadomo jest cztery razy droższa i bardzo inwazyjna. Pisze Pan o kilku razach, czy nie wydaje się Panu że za szybko lekarz się poddał i czy nie jest to po prostu naciągnięcie?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Sierpień 28, 2017 o 23:08

Niestety medycyna to nie matematyka. Często nie da się przewidzieć reakcji organizmu. Tylko usunięcie migdałków daje 100% pewność na całkowite rozwiązanie problemu. Inne metody obarczone są mniejszym lub większym ryzykiem nawrotu.

Odpowiedz

OLGA Październik 16, 2017 o 15:46

Miałam usunięte migdały, bo były dość zainfekowane po anginach i powiem, że odrosły mi nisze i cały czas się w tych niszach gromadzą kamienie, także raczej super patentu nie ma. Czasami, jak się zdenerwuję, to je wyciskam, ale to musi być duży, bardzo regularny kamień, żebym się bawiła z wyciskaniem.

wiktoria Styczeń 26, 2017 o 04:50

Witam! Zastanawiam się czy mam anginę czy kamienie migdałowe dzisiaj od rana bolało mnie dziwnie gardło ale nic poza tym i później zobaczyłam w lusterku że po jednej stronie mam białe grudki i lekko zaczerwienione gardło dodam że 3 tygodnie temu przeszłam anginę i trochę się boję jutro mam wyjazd do zakopanego i mam dużą nadzieję że to te kamienie. ( mam wadę serca niedomykalność zastawki lewej komory prolaps )

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 26, 2017 o 21:29

Witaj !

Angina to infekcja bakteryjna, z: gorączką ( temp > 38stopni), bólem gardła, powiększonymi migdałkami podniebiennymi,które pokryte są śluzowo-ropnymi nalotami.
Być może masz złogi migdałkowe i zapalenie gardła od spływającej wydzieliny z zatok 🙂

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 26, 2017 o 21:29

Witaj !

Angina to infekcja bakteryjna, z: gorączką ( temp > 38stopni), bólem gardła, powiększonymi migdałkami podniebiennymi, które pokryte są śluzowo-ropnymi nalotami.
Być może masz złogi migdałkowe i zapalenie gardła od spływającej wydzieliny z zatok 🙂

Odpowiedz

Zdzisia Styczeń 28, 2017 o 15:43

Witam serdecznie . Rok temu przeszłam zabieg kryptolizy , niestety bez żadnych rezultatów. 2 miesiące później miałam miałam poprawkę. Na dzień dzisiejszy stan moich krypt jest taki sam jak przed zabiegiem . Zapach nieznośny ciągle się utrzymuje. Czy jest sens inwestować w kolejny zabieg kryptolizy czy warto już pomyśleć o usunięciu migdałów .

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 30, 2017 o 21:33

Niestety zabieg kryptolizay nigdy nie daje gwarancji eliminacji problemu. U jednych wystarczy jeden zabieg a u niektórych jest bezskuteczny.
Czy inwestować dalej, nie powiem bo nie wiem jak wyglądają migdałki. Warto porozmawiać otwarcie z laryngologiem. Powodzenia !

Odpowiedz

Emilia Styczeń 29, 2017 o 02:09

Dzień dobry. Jakim płynej najlepiej płukać jamę ustną przy tej delegliwości?
Czy usunie to problem przy regularnym stosowaniu? Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 30, 2017 o 21:20

Jakimkolwiek odkażającym do jamy ustnej, dostępne są one bez recepty w każdej aptece.

Odpowiedz

Halitoza Sierpień 28, 2017 o 15:00

Miałam ten sam problem jestem alergikiem, zapach z ust to była trauma,ciągle miałam wrażenie że śmierdzi mi z ust więc konczylam szybko rozmowę lub ciągle przy niej piłam :/Mialam robiona kryptolize koszt jednej wizyty 1000 zł + dojazd Kraków -Warszawa po pół roku wszystko wróciło, zdecydowałam się na usunięcie migdałków i powiem że żałuję że dopiero teraz to zrobiłam,rano nie mam żadnego smrodu z ust!!!)) I zauwazyłam że mam znacznie więcej energii.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Sierpień 29, 2017 o 00:23

Tylko usunięcie migdałków daje 100 % pewność usunięcie problemów jeśli halitoza wywołana jest przez migdałki.

Odpowiedz

Natalka Styczeń 30, 2017 o 18:38

Witam serdecznie,

Córka ma 7 lat i przechodzi zapalenie migdalkow okolo 5 raz z rzedu liczac od oklo czerwca 2016 do dzis dnia, glownie byly stweirdzane zapalenia bakteryjne i przepisywane antybiotyki(kazdy inny) z ktorych zaden nie pomogl, Po ostatnim zapaleniu i antybiotyku u corki jak zwykle udalo sie usunac objawy(goraczke ,bol itp) ale powiekszone migdalki pozostaly, po czym okolo 4 dni po zakonczeniu ostatniego antybiotyku stan zapalny/bakteryjny? wrocil ponownie. Stosowane byly Penicylina/Arytromycyna/Erytromycyna i inne. Nie wiem co robic. Odwiedzilam prwyatnie specjaliste i po wywiadzie i sprawdzeniu gardla mowi ze kwalifikuje sie do wyciecia. Corka chrapie,budzi sie w nocy prawie codziennie,jest marudna,placze,ciagle jej smutno(w nocy po przebudzeniu bez powodu) ma bezdechy senne. Zastanawiam sie czy to migdal gardlowy oddzialuje na podniebienne ? Lekarz zbadal ja bardzo szybko,po prostu zajrzal do ust. Czy jest mozliwosc ze zle ocenil sytuacje i np problem jest z trzecim migdalem ? Dlaczego antybiotyki nie dzialaja i problem powraca? Prosze o pomoc,odpowiedz.. Dziekuje i pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 31, 2017 o 00:28

Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych często omijają po udrożnieniu nosogardła. Warto podciąć migdałki podniebienne i zweryfikować migdałek gardłowy.

Tak częste infekcje to nic dobrego. Dziecko jest zmęczone przewlekle jak sie nie wysypia a to nie wpływa dobrze na jego rozwój.

Odpowiedz

Krzysztof Luty 5, 2017 o 06:09

Witam moja tylna ściana gardła wygląda jak na pierwszym zdjęciu czy to nic groźnego ?. Kamienie wracają jak bumerang. Mam problem z zatokami od kiedy w podstawówce podczas bójki kolega przyłożył mi w nos. Katar spływa do gardła ta wydzielina bardzo mnie męczy to trwa już ze 2 lata… Co z tym robić?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Luty 6, 2017 o 21:32

Udaj się do laryngologa! Być może uraz był na tyle silny,że przegroda nosa uległa skrzywieniu. Powoduje to gorszą wentylacje zatok. Prowadzić może do stanów zapalnych.

Odpowiedz

Nikola Luty 19, 2017 o 00:05

Witam. Moje krypty są duże, a kamienie migdałkowe bardzo mnie męczą mimo młodego wieku (17 lat) czy laryngolog w tej sytuacji powinien podjąć decyzje o ich usunięciu?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Luty 22, 2017 o 23:51

Zawsze decyzję podejmuje pacjent. Lekarza zadaniem jest wskazanie rozwiązania.

Odpowiedz

Grzegorz Luty 21, 2017 o 16:50

Witam serdecznie Panie Doktorze,

byłem dziś u jednego laryngologa i powiedział, że detryt może powstać od refluksu i kazał mi się zgłosić do gastrologa. Powiedział że po waporyzacji detryt może znów się pojawiać. Ile w tym prawdy, bo już niewiem kogo słuchać… 🙁 Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Luty 22, 2017 o 23:53

Witaj

Nie sądzę aby miało to związek. Niestety waporyzacja nie daje 100% pewności pozbycia się problemu. Jedyną pewną metoda jest usuniecie migdałków.

Odpowiedz

Karolina Luty 23, 2017 o 23:31

Panie doktorze . Od paru dni zauważyłam u siebie po prawej stronie na migdalku coś białego poszłam do rodzinnego powiedział że to angina ale łagodna bez gorączki bez bólu gardła . Wybrałam antybiotyk a to nadal jest . Wyczytałam na forum że to właśnie jest coś co zalega w migdalku . Strasznie śmierdzi mi z buzi . Prubowalam wyjąć to z migdałami po kilku próbach udało się lecz na krótko ponieważ po paru godzinach znowu się nawarstwilo dodam tylko że mój migdał nie jest powiększony .Proszę o pomoc wizytę u laryngologa mam dopiero za tydzień boję się o swoje zdrowie .

Odpowiedz

Dawid Matyniak Luty 27, 2017 o 20:18

Prawdopodobnie to kamień migdałkowy http://matyniak.pl/kamienie-migdalkowe/

Odpowiedz

Aneta Marzec 7, 2017 o 12:53

Witam, byłam dzis u laryngologa, mam problem bo kamienie migdałowe bardzo czesto sie powiększają. 4 miesiace temu zachorowałam barzzo mocno na mononukleoze zakazna z powikłaniami (zapelnie watroby, sledziony itp) nigdy wczesniej nie bolało mnie gardło (przed choroba) teraz moj lewy migdałek jest stosunkowo większy od prawego. Laryngolog powiedział ze mam bardzo duzo kamieni migdałowych, bardzo duzo ich zalega. Skierował mnie na usunięcie migdałków. Jestem sportowcem – pływakiem i nie wiem czy to dobry pomysł

Odpowiedz

Dawid Matyniak Marzec 12, 2017 o 22:31

Jeśli laryngolog je wiedział i zna cała historię chorobową to raczej wie co mówi. Mnie jest trudno cokolwiek powiedzieć nie widząc migdałków 🙂 Powodzenia.

Odpowiedz

OLGA Październik 16, 2017 o 15:55

Ja po wycięciu migdałów w ogóle przestałam wchodzić do chlorowanej wody, bo zaraz niemiłosiernie piecze. Ogólnie lepiej nie mieć chorych migdałów, ale są i ujemne strony, jeśli coś cieknie z zatok, to właściwie sprawa będzie i tak się ciągnęła, tylko będzie wyraźniej widać skąd cieknie.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Listopad 7, 2017 o 01:11

Spływająca wydzielinę z gardła zawsze widać za łukami podniebienno-gardłowymi po bokach. Jeśli chodzi o usunięcie migdałków, to często są też i negatywne skutki takiego zabiegu. Może dochodzić do zasychania w gardle.

Odpowiedz

marzena Marzec 13, 2017 o 13:10

Witam,
myślałam że mam anginę, jednak okazało się to kamienie migdalkowe. Niestety utrzymuje mi się przy tym temperatura, nie wiem jak wysoka ponieważ od 38 zaczynam ją zbijać ze względu na ciążę. Odczuwam też ogólne osłabienie, mam problemy z przelykaniem, jeden lekarz zalecił antybiotyk, drugi stanowczo odradził. Gdy naciskam na migdał nic z niego nie wylatuje, próbowałam tak długo aż zaczęła lecieć krew i dałam za wygraną. Migdały są całe w białe kropki. Co robić żeby choć trochę sobie ulżyć? Czy powinnam się zdecydować na antybiotyk czy nie ma to sensu?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Marzec 15, 2017 o 15:11

W przypadku ciąży dedycję musi Pani podjąć z lekarzem który Panią badał. Antybiotyk może być lepszym rozwiązaniem niż toczący się stan zapalny. Decyzja należy do Pani i lekarza.

Odpowiedz

Kamil Marzec 21, 2017 o 19:03

Witam,
Panie doktorze od bardzo długiego czasu czuję dyskomfort po jednej stronie gardła. Nie mówię tu o przełykaniu lecz o stałym dyskomforcie odczuwalnym z różną intensywnością. Po tożsamej stronie gardła zauważyłem białe grudki przypominające właśnie detryt,które staram się usuwać z krypty migdałka jak tylko się pojawią. Nie są one dużych rozmiarów a ich ilość jest również różna. Czy możliwym jest aby wcześniej opisywany dyskomfort w gardle spowodowany był właśnie detrytem ?

Odpowiedz

Piotr Marzec 30, 2017 o 12:46

czy jest sposob na oczyszczenie samemu migdalow z kamieni migdalkowych nie inwazyjny ? np plukanie co spowoduje ze same odpadna lub sie rozpuszcza ? lub jakas ssawka ktora pod cisnieniem je wciagnie ? mam bardzo duzy odruch wymiotny co praktycznie uniemozliwia mi usuwanie ich samemu szpatulka itd…czy mozna powstawaniu ich jakos zapobiegac ? dieta ?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Kwiecień 2, 2017 o 21:20

Niestety w przypadku dużego odruchu obronnego jakakolwiek manipulacja bez znieczulenia będzie trudna. Kilku moich pacjentów nie może nawet dobrze umyć zębów mądrości.

Odpowiedz

Edyta Kwiecień 3, 2017 o 12:08

Witam 🙂
wczoraj wieczorem zauważyliśmy u naszej 3 latki (poskarżyła się na ból gardła) białą grudkę na prawym migdale, początkowo myśleliśmy, że to resztki pasty do zębów, ale picie wody nie usunęło białego intruza (wygląda to jak kulka od serka granii). Dziś wobec powyższego udaliśmy się do pediatry, który anginę wykluczył (córka do tej pory nigdy nie przechodziła anginy) i szczerze mówiąc zbagatelizował problem. Córce od pewnego czasu też dość nieciekawie pachnie z buźki. Z wizytą u laryngologa kazał się wstrzymać, a na pytanie o kamienie migdałkowe pokiwał przecząco głową (coś w stylu: ale Pani wymyśla 😛 ), czy słusznie? Jak mogę pomóc młodej się tego pozbyć? Czy to będzie nawracać?
Z góry bardzo dziękuję za radę 🙂 Pozdrawiam E.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Kwiecień 12, 2017 o 22:55

Musisz koniecznie udać sie do laryngologa, nie ma sensu myśleć od razu o najgorszym ale koniecznie trzeba sie zdiagnozować 🙂

Odpowiedz

Julka Kwiecień 20, 2017 o 21:04

Gdzie można zrobić zabieg kryptolizy w Poznaniu

Odpowiedz

Dawid Matyniak Kwiecień 30, 2017 o 23:22

niestety nie pomogę, nie wiem

Odpowiedz

sylwia Kwiecień 20, 2017 o 21:58

Witam, mam pytanie czy kamienie migdałkwe zawsze maja nieprzyjemny zapach. Mam wlasnie wirusowe zapalenie gardła i za lewym migdalkism znalazłam mała białą grudkę, ktorą usunełam a miejsce odkaziłam. Nie była ona jednak śmierdząca. Dodam, że niedawno przeszlam zapalenie zatok.Pzdr S.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Kwiecień 27, 2017 o 21:45

Nie zawsze brzydko pachną, nie jest to regułą.

Odpowiedz

Paulina Kwiecień 26, 2017 o 14:54

Proszę o opinie doktorze! Równo tydzień temu zaczęło boleć mnie gardło, przy przelykaniu było najgorzej. Nigdy nie miałam anginy itp. Sprawdziłam gardło – lewy migdałek był powiększony z jednym punktowym „czopkiem”, prawy normalny za to za nim znajdowało się parę takich białych czopow. Nie miałam goraczki. Dostałam antybiotyk z penicylina, jutro się kończy. Gardło nadal boli, mniej, ale czuję ciągle ze coś zalega w gardle. Zaglądając oby dwa migdały są jeszcze powiększone, a za nimi pełno białej mazi! Wcześniej było ledwo kilka punktow. Już nie wiem co robić, czy antybiotyk miał sens. To krypty czy jednak angina? Plucze gardło szłwia i woda z solą.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Czerwiec 19, 2017 o 23:39

Witaj

Prawdopodobnie to wydzielina spływająca z zatok. Gardło jest skutkiem chorych zatok zazwyczaj a nie przyczyną.

Odpowiedz

Mira Kwiecień 27, 2017 o 09:33

Czy posiadanie tych kamieni szkodzi na zdrowie w jakiś sposób?

Odpowiedz

Olga Maj 29, 2017 o 01:36

Witam, Panie Doktorze – przesledzilam te dyskusje i w jednym z komentarzy zapytal Pan o badanie ASO. Ja mam niestety od dawna wysokie (okolo 500-600) – co to oznacza i jaki moze miec zwiazek z migdalkami? Pozdr

Odpowiedz

Dawid Matyniak Czerwiec 19, 2017 o 22:36

Samo ASO jest tylko wynikiem. trzeba zobaczyć jak wyglądają migdałki i jaka jest ich przeszłość.

Odpowiedz

Mariol_ka Czerwiec 10, 2017 o 14:56

Witam, mam 3,5letniego syna, który od marca do listopada 2016 r miał 7 antybiotyków z powodu angin. Były też pomiędzy tym stany zapalne, które ze względu na osłabienie organizmu antybiotykami były dosłownie przeczekane jedynie na Ibufenie i Unibenie. Wyglądało to tak, że konczył się stan zapalny lub angina, spokoju było 7-10 dni i znów pojawiała się gorączka i problem z gardłem. W lato brał Ismigien, kwas foliowy, przez całą jesień i zimę żelazo, Omegamed. Ponad pół roku podnosił się z anemii. Dziś anginy się nie odzywają, ale od tamtej pory nie ma miesiąca aby dwa razy nie gorączkował, a powodem są krypty migdałowe. Gorączka jest wysoka, za każdym razem sięga ponad 39 st, dziecko nie je, skarży się na ból nóg, brzucha, i ma ruchy wymiotne. Mi brakuje już sił, lekarz zaleca kolejną kurację szczepionką Ismigen. Mi brakuje już sił. Serce mi pęka jak widzę jak się męczy. Proszę o jakąś wzkazówkę co mogłabym zrobić, albo jak dbać o te krypty u dziecka, które przecież nie pozwoli sobie wycisnąć nic z migdała.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Sierpień 29, 2017 o 00:25

Czy dziecko nie ma przerośniętego migdałka gardłowego ? Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych często towarzyszą przerośnięciu migdałka gardłowego.

Odpowiedz

Polinezja Czerwiec 10, 2017 o 23:19

Panie Doktorze zmagam się z problemem krypt w migdałach od dziecka. Zaczyna mi mocno doskwierać brzydki zapach z ust. Jestem aktualnie w ciąży. Czy zabieg waporyzacji może być przeprowadzony w czasie ciąży/ w czasie karmienia? Czy muszę go odłożyć na później? Co mogę robić, żeby zminimalizować ten brzydki zapach?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Czerwiec 19, 2017 o 22:14

Witaj

W czasie ciąży wykonuje się tylko procedury zagrażające życiu matki lub dziecka. Trzeba poczekąć.

Odpowiedz

Emilia Czerwiec 26, 2017 o 08:01

Mam 12 lat i mam takie kamienie migdałkowe, co mam zrobić? Moja mama mówi że to nic i że zniknie.Już kiedyś miałam coś takiego ale znikło a teraz znowu sie pojawiło

Odpowiedz

Dawid Matyniak Lipiec 11, 2017 o 00:14

Kamienie migdałkowe mogą zmieniać swoją wielkość ale nie znikną raczej.

Odpowiedz

Julia Lipiec 22, 2017 o 14:45

Witam, 10 lat temu miałam angine jedyną w życiu, od tamtej pory mam kamienie migdałkowe, bardzo długo miałam z nimi spokój, od kwietnia odnowiły się, szczególnie prawy migdał, z którego ciągle coś wybieram, wyciskam, po dwóch miesiącach ingerencji w ten migdał powiększyły mi się węzły chłonne oraz ciągnie mnie do ucha, szczególnie przy właśnie tym prawym migdale. usg były robione, węzły chłonne powiększone odczynowo. Czy te węzły chłonne mają związek z tymi migdałami i z tym, że być może od tego dlubania zrobił się stan zapalny? Czy w ogóle od tego dendrytu może zrobić się stan zapalny lub chroniczne zapalenie migdałków?
Badania krwi ok. OB OK. ASO nie zawyzone, kilkadziesiąt jednostek. Co robić? proszę o pomoc.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Sierpień 29, 2017 o 00:28

Jama ustna jest skolonizowana florą bakteryjną fizjologiczną. Drażnienie błony śluzowej powoduje wnikanie tych „dobrych „bakterii pod śluzówkę i wywołuje miejscowy stan zapalny.

Odpowiedz

Joanna Sierpień 9, 2017 o 20:44

Witam
Moja córka lat 6 ma skierowanie na tonsillectomie. 3 lata temu miała usuwany 3 migdał i przycinane boczne ze względu na częste infekcje i problem ze słuchem. Obecnie od prawie roku nie choruje. Na prawym migdałku jest jeden widoczny detryt. Czy według Pana powinnam zgodzić się na usunięcie migdałków. Bardzo proszę o odpowiedź.
Z poważaniem Joanna

Odpowiedz

Dawid Matyniak Sierpień 26, 2017 o 00:24

Bez konsultacji nie mogę w tym przypadku udzielić odpowiedzi.

Odpowiedz

Joanna Sierpień 20, 2017 o 16:42

Bardzo prosze o opinie pana Doktora. Jestem w 21 tygodniu ciazy. Tydzien temu zauwazylam 2 biale krostki na lewym migdale, jedna z nich jest widoczna caly czas, druga tak jakby zachodzila wglab migdalka. Nie mam goraczki, ani problemow z przelykaniem jednak moja pani doktor rodzinna stwierdzila ze jest to angina ropna i przepisala antybiotyk. Stosowalam go przez caly tydzien i nic sie nie zmienilo, te plami jak byly tak sa nadal, a goraczki i innych chorobowych dolegliwosci nie mam. Czy to mozliwe ze te krostki sa kamieniami migdalkowymi, czy moze antybiotyk byl za krotko stosowany?? Nie chcialabym zaszkodzic malenstwu i nie brac drugiego lub silniejszego antybiotyku…. Bardzo prosze o porade.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Sierpień 26, 2017 o 00:20

Z Pani opisu wynika że są to prawdopodobnie kamienie migdałkowe. Zaznaczam, że prawdopodobnie, bo bez konsultacji nie można tego potwierdzić

Odpowiedz

Joanna Sierpień 29, 2017 o 09:44

Dziekuje bardzo za odpowiedz. To byly jednak kamienie migdalkowe, laryngolog poradzil sobie z nimi doskonale i od razu poczulam ulge. Antybiotyk stosowany na angine ropna byl niepotrzebny…

Odpowiedz

Dawid Matyniak Sierpień 29, 2017 o 10:02

Zdarza się, żę kamienie migdałkowe są mylone z ropnymi nalotami.

Odpowiedz

Janina Sierpień 29, 2017 o 06:15

Panie doktorze
Od jakiegoś miesiąca zazwyczaj po jedzeniu w gardle zaczęłam odczuwać dyskomfort. Biała kulka wchodził częściowo do utworzonej w gardle kieszonki, co powodowało u mnie mdłości bez pozbycia się jej. Teraz problem narasta, wydaje mi się że kieszonka powiększyła się, jest ciężko dostępna, a usunięcie kulek jest dla mnie strasznym wyzwaniem. Co gorsza gromadzą się kilkarazy w ciągu dnia.
Dodam, że obecnie znajduję się na oddziale radioterapii, gdzie przechodzę naświetlania głowy.
Co robić w tej sytuacji ? Czy nie jest to w moim przypadku groźne?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Dawid Matyniak Wrzesień 15, 2017 o 22:31

Prawdopodobnie to złogi migdałkowe tworzące się w kryptach migdałka. Udaj się do laryngologa aby ocenił czy to rzeczywiście złogi.

Odpowiedz

Nata Wrzesień 15, 2017 o 10:58

Panie Doktorze, ginekolog zalecił mi kontrolę laryngologiczną, by wykluczyć ogniska zapalne. Laryngolog stwierdziła na podstawie badania gardła przewlekłe zapalenie migdałków. Jednak OB mam w normie, ASO około 50. Nie choruję na anginy. Węzły chłonne w USG nie są powiększone, brak brzydkiego zapachu. Jedynie w kryptach gromadzi się ropa, która w badaniu wypływa po naciśnięciu. Czy to wystarczające wskazanie do tonsillektomii?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Wrzesień 15, 2017 o 22:20

Witaj. Prawdopodobnie masz złogi migdałkowe. Można wykonać zabieg waporyzacji krypt. Usunięcie migdałów to ostateczność.

Odpowiedz

Nata Wrzesień 17, 2017 o 00:48

Dziękuję za odpowiedź. Czy te złogi mogą być niewidoczne na powierzchni? Tylko raz, kilka lat temu, na powierzchni migdałka widoczny był biały czop. Obecnie są widoczne w badanu są zbliznowaciałe migdałki z głębokimi kryptami. Brak tzw. kamieni migdałkowych na powierzchni migdałków.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Wrzesień 20, 2017 o 22:53

Krypty są jak krater wulkany, a w nim na dnie mogą być złogi. Nie zawsze są one widoczne.

Odpowiedz

Nata Wrzesień 20, 2017 o 23:14

Bardzo dziękuję. Mam taką cichą nadzieję, że pomoże płukanie wodą utlenioną, a także aplikacja propolisu (spryskiwanie nim gardła). Czy Pana zdaniem istnieje taka szansa?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 31, 2018 o 23:39

Cieżko wyrokować nie badając pacjenta.

Odpowiedz

Mańka Wrzesień 20, 2017 o 21:32

Witam Panie Doktorze,
czy kobieta karmiąca piersia moźe mieć usuwane migdały?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Dawid Matyniak Wrzesień 20, 2017 o 22:51

Oczywiście, tylko trzeba zrobić przerwę w karmieniu na czas otrzymywania leków.

Odpowiedz

Megi Wrzesień 21, 2017 o 11:35

Witam
Mam bardzo małe migdały ale w nich krypty, w których się gromadza kamienie. Krypty sa nawet wysoko ponad samymi migdałkami. Czy usnięcie tego jest w ogóle możliwe, małych migdałków i tych krypt powyżej? Dodam, że bylam u dwóch laryngologów i zalecał usunięcie natomiast każdy odmówił mi zrobienia waporyzacji..

Odpowiedz

Dawid Matyniak Lipiec 6, 2018 o 23:39

W przypadku małych migdałków waporyzacja może być mało skuteczna. Za migdałkami są duże naczynia, więc nie można używać dużej energio do waporyzacji.

Odpowiedz

Marta Październik 16, 2017 o 21:50

Dzień dobry,
Doktorze, od roku mam mocno spływający katar po tylniej ścianie gardła. To powoduje ból gardła + niezłe moje wkurzenie – bo czuję się jak staruszka charkająca 😉 Laryngolog usilnie mi wmawia, że to refluks, ale ja czuję, widzę że to jest spływający katar . Co robić?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Październik 29, 2017 o 23:37

Witaj, wydzielina po tylnej ścinie gardła spływa z zatok. Jest to podstawowy objaw przewlekłego zapalenia zatok. Leczy się sterydem donosowym

Odpowiedz

Jr Październik 31, 2017 o 09:12

Dzien dobry,
Z lewego migdałka co jakis czas usuwam białe grudki. Krypta ma średnicę ok 4mm. Bardziej martwi mnie prawy migdałek z którego nie wydostają się biale grudki, tylko po przycisnieciu jest biały ropny wysięk. Krypta jest bardzo duza, a migdalek niepowiekszony. Czy mogę podejrzewac przewlekly, ropny stan zapalny migdalka? Jakie badania zrobic i jak powinna przebiegac dalsza moja diagnostyka

Odpowiedz

Dawid Matyniak Listopad 7, 2017 o 01:09

Warto zrobić badanie z KRWI ASO, wymaz migdałka no i oczywiście udać się do laryngologa !

Odpowiedz

ELA Listopad 3, 2017 o 18:56

Witam. Panie Dr zrobiła mi się kieszonka w której niestety zbierają się kamienie o nie da się tego wyplukac. Jakieś rady jak to czyścić?

Odpowiedz

Monika Ziaja Listopad 20, 2017 o 13:50

Witam serdecznie
Jestem mama 3latka , który od roku czasu non stop choruje na zapalenie migdałów(krótka letnia przerwa). Non stop nawraca angina lub inne infekcje dotyczące migdałów. W tej chwili padła diagnoza opryszczkowe zapalenie migdalów( tydzień temu skończył brać antybiotyk podczas anginy). Bardzo proszę o pomoc może jakieś dodatkowe badania(wymaz był i badania z krwi były) podczas ostaniej diagnozy opryszczkowe zapalenie migdałów czekamy na wymaz. Przy opryszczkowym zapaleniu migdałów nie musi rzeczywiście występować gorączka? Czy rzeczywiście stosuje się w tym przypadku tylko spray do gardła i heviran? Proszę o podpowiedź gdzie jeszce szukać pomocy. Kolejna wizyta u alergologa może tu tkwi problem. Laryngolodzy są bezradni( przynajmniej ci z którymi miałam kontakt). Z góry bardzo dziękuje.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Lipiec 6, 2018 o 23:41

W przypadku opryszczkowego zapalenia stosujemy leczenie przeciwwirusowe, o którym Pani wspomniała oraz leki objawowe uśmierzające ból.

Odpowiedz

Agnieszka Listopad 29, 2017 o 19:18

Witam,jestem zdecydowana na zabieg usunięcia migdałków,obawiam się jednak narkozy bo mam aż 37 lat ,czy w związku z tym powinnam wybrać zabieg w znieczuleniu miejscowym,?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Matyniak Grudzień 12, 2017 o 00:12

Wiek nie m a znaczenia a zdrowie. Jeśli Pani organizm jest wydolny, proponuje wybrać znieczulenie ogólne. 37 lat znaczy że jest Pani młoda.

Odpowiedz

Klaudia Marzec 8, 2018 o 19:42

Panie Doktorze!
Nurtuje mnie jedno pytanie: Czy kamienie migdałków mogą przyczynić się do powiększenia krypt? Czy mogą je w pewnym sensie „rozepchać”?

Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Dawid Matyniak Marzec 26, 2018 o 19:01

Oczywiście tak może być.

Odpowiedz

Sylwia Marzec 27, 2018 o 00:59

Witam, czy kamienie migdałowe zawsze wiążą sie z nieprzyjemnym oddechem?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Kwiecień 16, 2018 o 00:18

Nie zawsze,ale bardzo często. W kryptach migdałkowych gromadzą się nie tylko złuszczone komórki błony śluzowej ale także resztki pokarmowe. One pod wpływem enzymów ślinowych pachną nieprzyjemnie.

Odpowiedz

Gosia Maj 20, 2018 o 18:17

Witam, czym skutecznie i bezpiecznie usuwać kamienie? Będę wdzięczna za pomo.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Czerwiec 29, 2018 o 22:33

Niestety usuwanie kamieni migdałkowych to jak walka z wiatrakami. W głębokich kryptach zawszę będą się zbierały. Można usuwać szpatułką, łyżeczką Unny. Jest to jednak mechaniczne usuwanie, które może zakończyć się krwawieniem i nie jest wskazane wykonywanie tego samodzielnie.

Odpowiedz

Aneta Czerwiec 7, 2018 o 09:34

Witam serdecznie,
Po wizycie u stomatologa, z ciekawości obejrzałam z latarka jamę ustna i się przerazilam na migdałku mam plamę, guzek biało-żółty który nie da się wycisnąć jest pod śluzówką, ma ok 2mm. Nie jestem przeziębiona, gardło mnie nie boli. Co robić?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Dawid Matyniak Lipiec 4, 2018 o 00:05

Prawdopodobnie jest to torbiel zastoinowa ale wymaga weryfikacji u laryngologa.

Odpowiedz

Gajowa Czerwiec 25, 2018 o 00:00

Witam,
Kiedyś zmagałam się z kamieniami ponieważ wypadały mi one i czułam nieświeży oddech. Po jakimś czasie to się skończyło a ja zapomniałam o tym. Jednak jakiś czas temu przyjrzałam się migdałkom i są na nich takie biało-żółte okrągłe plamki które nie powiększają się ani nie bolą. Zapachu nieprzyjemnego z ust juz nie mam tak jak miałam dawniej i zastanawia mnie czy to są kamienie? I czy muszę coś z nimi robić? Nie przeszkadzają mi w życiu codziennym, a znajoma pielęgniarka stwierdziła że może to być po prostu taka moja uroda i nie powinnam się martwić. Czy mam się jek posłuchać?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Lipiec 3, 2018 o 22:57

Może to co Pani widzi to torbiele zastoinowe. Warto skonsultować to z laryngologiem.

Odpowiedz

Ela Czerwiec 29, 2018 o 21:13

Laryngolog stwierdził u mnie białe kamienie na migdałkach. Narazie nie mam nieprzyjembego zapachu z ust ale odczuwam ból w gardle. Myślałam ze mam jakieś guzy, które powodują bol, chrypke zwłaszcza rano isuchość gardła. Okazuje się, że na szczęście nic takiego nie ma. Lekarz poinfor.wiem mnie że mam kamienie na migdalkach i nic nie zalecił. Sądziłam że to jakaś błahostka, ktora minie. Jednak po zapoznaniu się z tematem w Internecie widzę że tu nic samo się nie zadzieje. Czytałam o kryptolizie ale to wykonywane jest w niewielu ośrodkach w Polsce. Wycięcia migdałów troszkę się obawiam z uwagi na wiek gdyz mam 62 lata. Zastanawiam się jak niektóre z piszących osób wyciskają kamienue z migdałków szpatułką. Ja swoich wcale nie widzę w lusterku. Nawet gdy świecę latarką. Jak to zrobić?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Czerwiec 29, 2018 o 22:14

Niestety ciężko mi cokolwiek powiedzieć nie widząc Pani migdałków. Warto rozważyć ich usunięcie jeśli jest to problematyczne na przykład metodą koblacji.

Odpowiedz

Damian Lipiec 2, 2018 o 22:59

Witam. Panie Dawidzie czy moge prosic o email do Pana? Chcialbym aby zobaczył Pan moje migdałki bo wydaje mi sie ze w moim przypadku pozostaje tylko usunięcie a tutaj nie ma mozliwosci dodania zdjęcia. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Matyniak Lipiec 3, 2018 o 22:42

Niestety nie konsultuje pacjentów na podstawie zdjęcia. Może się łatwo pomylić i wprowadzić pacjenta w błąd.

Odpowiedz

Beata Lipiec 6, 2018 o 23:07

Witam. Czy Pan Doktor też wykonuje zabiegi waporyzacji?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Lipiec 6, 2018 o 23:11

Tak dokładnie. Metoda zależy jednak od wielkości krypt.

Odpowiedz

asia Lipiec 12, 2018 o 18:23

Witam mam kilka pytan. Kobieta ma refluks zoladkowo-przelykowy plus po latach chorowania jako dziecko na anginy krypty w migdalach. Tylko antybiotyki pomagaly na to, wtedy nawet zebow nie musiala myc, ale pozniej problem wrocil. Ma od czegos nieprzyjemny zapach non stop. Nasila on sie po produktach z nabialem.
Czy ten zapach jest raczej od zoladka czy od krypt czy od obu?

Mezczyzna- rowniez cierpi na refluks, ale w gorszym \”stadium\”. W dziecinstwie w szpitalu zarazony gronkowcem zlocistym, rowniez ma problem z \”zapachem\”.

Dziecko- nigdy na nic nie narzekalo, ale od jakiegos czasu tez ma taki problem(malo je, za to lubi slodycze).

Jak to wszystko mozna rozwiazac i czy w ogole mozna?

Bardzo prosze o odp.

Odpowiedz

Dawid Matyniak Lipiec 14, 2018 o 00:27

Bez oglądania pacjenta i rozmowy z nim nie da się odpowiedzieć na Pani pytania.

Odpowiedz

Marcita Sierpień 28, 2018 o 15:41

Jestem mamą 4 tygodniowej Niny, którą karmię piersią. Zauważyłam dzisiaj że mam kamień na jednym z migdałów i zastanawia mnie bardzo czy mogę dalej karmić. Czy ma to jakikolwiek negatywny wpływ na dziecko?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Wrzesień 30, 2018 o 22:43

Kamień migdałkowy nie ma żadnego wpływu na karmienie dziecka.

Odpowiedz

Monia Grudzień 27, 2018 o 23:59

Witam. Czy z powodu nieprzyjemnego zapachu z ust od krypt migdalow warto usuwac migdaly w wieku 30+? Nie sa one chyba az takie duze, ale non stop zbiera sie w nich deyryt ( :

Odpowiedz

Dawid Matyniak Styczeń 7, 2019 o 00:13

Cieżko odpowiedzieć nie widząc ich.

Odpowiedz

Oliwia Luty 9, 2019 o 00:31

Witam doktorze dziś zauważyłam jeden kamień na prawym migdałku czy mogę to usunąć sama? Czy lepiej poczekać do wizyty u specjalisty? Czy kamienie zawsze powracają?

Odpowiedz

Dawid Matyniak Luty 9, 2019 o 08:35

Oczywiście, kamienie można usuwać samemu. Tworzą się one w kryptach migałkowych. Po usunięciu kamienia krypta nie znika, w jej miejsce ponownie może stworzyć się taki kamień.

Odpowiedz

Monika Luty 14, 2019 o 12:47

Witam serdecznie
Syn ma w chwili obecnej 13 lat zrobiły mu się kamienie migdałowe i uwaga miał udowaniam migdały w wieku 8 lat ! Jak to możliwe ze właśnie ma ta przykra dolegliwość ?! Czy czeka nas powtórka usówania migdałków ?! Przecież ich brak w buzi … 🙁 i znów ten ból 🙁

Odpowiedz

Dawid Matyniak Marzec 9, 2019 o 23:29

Zazwyczaj w wieku 8 lat przycina się migdałki podniebienne a nie usuwa. Może tak było ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: