fbpx

Płukanie zatok – po co wlewać zamiast oleju wodę do głowy?

Dawid Matyniak        22 grudnia 2015        18 komentarzy

PŁUKANIE ZATOK  i nosa to coraz bardziej popularna czynność, którą – moim zdaniem – można zaliczyć do higieny własnego ciała. Tak samo jak mycie włosów, czy zębów. Dlaczego tak popularna i czy jest czego się bać? – odpowiedzi poniżej.

Budzisz się rano, siadasz na łóżku i znów, po raz kolejny jakaś przeszkoda w gardle. Przełknąć, a może wypluć? W sypialni nie ma gdzie pluć, więc przełykasz. Wstajesz, idziesz do łazienki i zaczyna coś spływać w gardle. Tworzy się przeszkoda , której nie możesz przełknąć. Wypluwasz. Myjesz i płuczesz zęby, aby po chwili odchrząknąć wydzielinę z gardła i ją wypluwasz. Poranny rozruch gardła zaliczony. 

Myjesz całe ciało, włosy, zęby a co z zatokami, jamą nosową?

W ciągu dnia wciągasz do nosa tysiące litrów powietrza pełnego zanieczyszczeń, pyłów, czy alergenów.

W wielu miastach Świata nie da się oddychać bez maski, bo wnikające do naszego nosa i gardła powietrze powoduje świąd, ból, a przede wszystkim – stan zapalny.

Jednym z wykładników stanu zapalnego jest obrzęk, zmniejsza się przez to nasza pojemność zatok, przepływ powietrza – odczuwamy ból, rozpieranie.

Rozwiązanie?  Całkiem proste!

Płucz zatoki i jamę  nosową.

*****

Jaką wybrać  butelkę i jak powinno wyglądać płukanie zatok, aby sobie nie zrobić krzywdy? – jak tylko znajdę czas.

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania styczeń 19, 2016 o 17:23

Czy samodzielne płukanie zatok jest bezpieczne? Czy bezpieczniej jeśli robi to specjalista (można wykonać taki zabieg np. u laryngologa)? Od jakiegoś czasu borykam się z tą dolegliwością. Na początku myślałam, że to przez przeziębienie, ale choroba minęła a TO pozostało 😉

Odpowiedz

Dawid Matyniak styczeń 19, 2016 o 21:24

Witaj !

Wszystko jest bezpieczne jak się to robi rozsądnie 🙂

Niedługo będzie szczegółowy opis wraz z filmem.

Płukać warto – jest skuteczne i bezpieczne.

Ważne aby postępować wg instrukcji, i butelka musi być elastyczna aby można ją było ścisnąć.

Powodzenia !

Odpowiedz

Emil marzec 31, 2016 o 22:42

Witam, można wiedzieć kiedy będzie ten film o płukaniu zatok?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Matyniak kwiecień 3, 2016 o 16:00

Witaj !

Bardzo się cieszę Waszym zainteresowaniem tym tematem ! Jest to dowód, że jest sens abym pisał więcej i częściej.Z uwagi na pracę i chroniczny brak czas wszystko się odwleka. W tym miesiącu film na pewno będzie gotowy. Wrzucę do niezwłocznie !
Pozdrawiam

Dawid

Odpowiedz

Goldie maj 15, 2016 o 21:43

Witam. Zaczęłam płuakać córce zatoki. Mamy problem ponieważ podczas plukania córka narzeka że zaczyna jej piszczec w uszach ? Po zabiegu nie. Oraz podczas plukania woda nie wyplywa druga dziurka tylko spływa po butelce. Co robimy nie tak?

Odpowiedz

Dawid Matyniak maj 16, 2016 o 22:27

Witaj !

W jakim wieku jest córka ?
Piszczy prawdopodobnie podczas wtłaczania powietrza, które jest przesuwane przez wodę, do trąbek słuchowych. Ważne jest to aby pochylić się, brodą w dół i wtłaczać wodę bardzo delikatnie.
Jeśli wodą nie wypływa z drugiej strony, udaj się do laryngologa aby ocenił drożność nosa. Być może skrzywiona przegroda uniemożliwia płukanie.

Odpowiedz

Goldie maj 17, 2016 o 06:35

Córka 6 lat. Laryngolog odwiedziny. Mała miała poprostu bardzo oburzona śluzówki. Dostala odpowiednie leki i skierowanie na wymaz. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Matyniak maj 17, 2016 o 15:20

Witaj, bardzo się cieszę, że problem już rozwiązany.

Podstawą płukania nosa jest drożny nos. Jeśli jest obrzęk to należ zastosować krople obkurczające, zmniejszające obrzęk .

Opisz proszę jak córka znosiła płukanie ?

Odpowiedz

Goldie maj 17, 2016 o 16:17

Córka dała radę super na poczatku mowila ze czuje jakby jej nos puchl, ze piszczy w uszach i wlewanie bylo krotkie. Dzisiaj jesxze przed podaniem lekow plukanie poszlo fajnie bo wreszcie przelalo sie przez druga dziurke. Czyli efekt jest juz po 4 plukaniach. Robimy 2x dzienne. Po plukaniu porrannym leki. kiedy decyduje że wystarczy wlewania sama odpycha moja rękę. Dzisiaj skarżyła się na bol uszu przy dmuchaniu nosa. Mam nadzieję że to nie jest żaden stan zapalny.

Kasia sierpień 25, 2017 o 10:14

Czy bezpieczne jest wlewanie soli fizjologicznej do nosa? Nie chodzi mu o płukanie, ale właśnie wlewanie, z opuszczoną głową?

Odpowiedz

Anna marzec 4, 2018 o 13:02

Witam,

próbowałam kilkakrotnie płukać nos, ale mam z tym ogromny problem 🙁 Woda mimo wielu prób nie chce przelatywać, zatykają mi się uszy i zabieg jest bardzo nieprzyjemny…Powiedziałabym ze prawie bolesny przez te uszy. Przeczytałam wyżej, że może chodzić o krzywą przegrodę lub zbyt zablokowany nos. Dostałam zalecenie od lekarza kiedy miałam katar, brałam najpierw krople które miały obkurczyć śluzówkę – może niedostatecznie działały? Czytam, że to dobra metoda moze niesłusznie się zraziłam?

Odpowiedz

Dawid Matyniak marzec 26, 2018 o 19:02

Metoda jest bardzo dobra ale można ją stosować tylko jak jest drożny nos, choć częściowo.

Odpowiedz

Radek luty 24, 2019 o 10:39

Witam,

Po płukaniu zatok mam tak jakby przytkane ucho blizej skroni. Zaraz po płukaniu przy wysamarkiwaniu piszczy mi w uchu. Zawsze w lewym. Co to moze być?

Odpowiedz

Dawid Matyniak marzec 9, 2019 o 23:12

Zatkana trąbka słuchowa po stronie lewej spowodowana może być zbyt intensywnym płukaniem.

Odpowiedz

Ania maj 28, 2019 o 11:57

Witam. Co zrobic jezeli po plukaniu zatok woda dostala sie do ucha, a ucho lekko boli i gorzej sie slyszy? Czy to smo przejdzie czy trzeba interweniowac? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dawid Matyniak listopad 23, 2019 o 09:00

Podczas zbyt intensywnego płukanie woda może dostać się przez trąbkę do ucha. Tak nie powinno się dziać. Może to prowadzić do ostrego zapalenia ucha środkowego.

Odpowiedz

Dawid Matyniak maj 18, 2016 o 22:53

Bardzo dziękuje za opis, dzięki temu wiem, że warto opisać przyczynę częstych zapaleń uszy u dzieci.
Płukać naprawdę warto 🙂

Odpowiedz

Goldie maj 21, 2016 o 08:48

Witam. Odebrałam wymaz córki okazało się że przyczyną zapalenia zatok jest bakteria. Oczywiście już dostała leki. Plukanie zatok przyniosło zdecydowaną ulgę i dzięki temu wydzielina nie zalegala w zatokach. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: