fbpx

Ucho kalafiorowate, ucho zapaśnika

Dawid Matyniak        02 stycznia 2020        Komentarze (0)

Ucho kalafiorowate to  efekt doznanego urazu. Jak do tego doszło i jak się przed nim chronić!

 

Ucho kalafiorowate zwane także uchem zapaśnika jest efektem doznanego urazu. Aby dowiedzieć się jak do niego doszło warto zapoznać się z anatomią. Ucho zewnętrzne a dokładniej małżowina uszna jest  najbardziej wystającym elementem  naszej głowy.  Zbudowana z wiotkiej chrząstki , na której znajduje się ochrzęstna odżywiająca chrząstkę a ją z kolei pokrywa cienka skóra.  Chrząstka prawidłowo odżywiona jest sprężysta i  nadaje kształt naszym uszom. Brak  niej tkanki podskórnej czyni ją niezwykle delikatną strukturą.  Słońce, mróz czy uraz może  szybko odcisnąć swój ślad.

Pod  wpływem silnego urazu dochodzi do pęknięcia naczyń krwionośnych. Wylewająca się krew dostaje się pomiędzy chrząstkę i ochrzęstną rozwarstwiając się. Tworzy się krwiak- taki ,,balon” pomiędzy dwiema warstwami. Długotrwałe utrzymanie  sytuacji, gdzie zawierająca naczynia krwionośne ochrzęstna nie dotyka chrząstki powoduje  obumieranie chrząstki. Wówczas traci ona swój kształt i ulega deformacji.  Po wchłonięciu się krwiaka, ochrzęstna nie przylega do chrząstki a ucho przybiera kształt kalafiora i dlatego nazywane jest uchem kalafiorowatym.

Ucho kalafiorowate spotykane jest  u bokserów czy zapaśników, dlatego też  kształt ucha zwany jest także uchem boksera czy zapaśnika.    Dlatego też często, szczególnie podczas treningów zaleca się używanie ochraniaczy .

 

Kiedy dojdzie do urazu i powstania krwiaka, trzeba jak naszybciej usunąć z niego krew, poprzez nakłucie lub nacięcie w znieczuleniu miejscowy ( zazwyczaj zamrażamy chlorkiem etylu) , oraz założeniu opatrunku uciskowego. Utrudni to ponowne utworzenie się krwiaka.

Metoda – po odkażeniu oraz  znieczuleniu/ zamrożeniu chlorkiem  wbijamy grubą  igłę w miejsce krwiaka i odsysamy krew.

Zaleta metody – szybka, możemy zastosować poza szpitalem bezpośrednio po urazie.

Wada metody – ryzyko nawrotu powstania krwiaka

 

Z uwagi na duże ryzyko nawrotu krwiaka stosuje się drenaż oraz ucisk.

Metoda: odkażenie, znieczulenie/zamrożenie, nacięcie w górnym biegunie oraz w dolnym. Odessanie ,założenie drenu z jałowej gumki, która uniemożliwi zarośnięcie miejsca cięcia. Następnie zakładamy opatrunek uciskowy.  Czasami wspomagamy się szwami przeszywającymi całą małżowinę aby uniemożliwić ,, Odklejenie się skóry wraz z ochrzęstną od chrząstki.

Zaleta metody : szybka i łatwa

 

Wada metody : bardziej bolesna, wymaga większej ilości narzędzi

 

 

Doznałeś urazu ucha, pojawił się krwiak, nie zwlekaj – udaj się do laryngologa !

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: